Pred nami sta dva tedna, ki se bosta začela z notranjim čiščenjem, nadaljevalo pa z zunanjim. Za lepe praznike je potrebno oboje. To je naš privilegij. Ga sprejemaš kot dar? Jaz ga. Je zakrament olajšanja, miru, jasnine, S(s)rečanja. Bogu hvala. Ljudje dobijo druge nianse, odseve, barve. In potem bo zunanje čiščenje kar steklo.
VEČER USMILJENJA
Ena izmed temeljnih priprav na praznike, ki se nam z veliko hitrostjo bližajo je tudi dati možnost Bogu, da nas osvobodi vsega balasta, ki nas ne dela pristne in nam omogoči nošenje mask. Sv. spoved nam vrača ponovno veselje, upanje in možnost življenja v polnosti. A si ne želi tega vsak? Povabljena na večer usmiljenja, v ponedeljek, 12. decembra, ko bomo ob pesmi in pričevanjih pripravili, da vstopi Gospod v zakramentu sv. spovedi. Za vas bo na razpolago p. Pepi Lebreht, frančiškan. Instrumentalna ekipa je že vadila, povabljene pevke in vse tiste, ki želite preko zakramenta ali pogovora narediti praznik Božiča lepši in polnejši. Lahko začneš že v ponedeljek. Molitev se bo tokrat začela ob 21.00 in bo trajala do 22.00.
ADVENTNA VAJA V ŠDU
… se nadaljuje. Pri ponedeljkovi molitvi bo priložnost novega koraka ter grajenje »sestavljanke«.
GENERALNO ČIŠČENJE
Verjetno doma ob večjih praznikih še bolj natančno očistite vaš dom. Naj se ta navada prenese tudi v naš dom. V letošnjem akademskem letu bomo imeli generalno čiščenje pred praznikom Božiča in Velike noči ter pred odhodom na počitnice. Priložnost, da se vsak kotiček osvetli in ga naredi še lepšega. Dogovorite se, kdaj vam najbolj ustreza, razdelite si delo, pomagajte si med seboj. Skupne prostore, razen kuhinje bodo počistile tiste študentke, ki so odgovorno za tedensko čiščenje. Do petka, 16. decembra se vpišite v drive, kdaj boste se bo zasijalo v vaših prostorih. Takrat bom preverila tudi tisti del kuhinje v mansardi, za katerega boste odgovorni. Generalno čiščenje bo od 19. do 23. decembra.
EVAKUACIJA IN GAŠENJE POŽARA
Nikdar ne veš, kdaj lahko pride do požara. Seveda si ga ne želimo, a je dobro vedeti, kaj storiti v takšni situaciji. Če želimo preprečiti gorenje, moramo izločiti pogoje gorenja (zrak, gorljivo snov in energijo vžiga (trenje, elektrika, kemična reakcija, sončna energija, biološki proces). Dostop kisika zmanjšamo s pokrivanjem. Pri gašenju ohlajamo – z vodo, dušimo – s pokrivanjem posode, v kateri gori ali s peskom, zemljo, z negorljivimi pregrinjali. oz. zapiramo ventile oz. odstranjujemo. Če zagori maščoba, je ne gasi z vodo, ker bo razdejanje zelo očitno. Gorečo maščobo pokrij s pokrivalom ali pogasi z gasilnim aparatom. Znaš uporabljati gasilni aparat? V vsakem delu je vsaj eden, če še ne več. Na etiketi gasilnega aparata preberi potek gašenja. Izvleci varovalko, pritisni na ročko, cev usmeri v ogenj z razdalje 1m. Zakaj pa to pripovedujem? Ne veš, kdaj se ti lahko to zgodi, še posebno, če se ne upošteva navodil, kot je Požarni red, kjer piše, da se ne sme uporabljati sveč! (lani smo že zažgali mizo na ta račun!). Če je pa večji požar, sledi evakuacija: mansarda in apartmaji bodite pozorni na požarni ključ, ki vam bo odprl vrata do zbirnega mesta. V apartmajih lahko odstranite plombo na škatlici za požarni ključ. Mansarda in apartmaji imate zbirno mesto na dvorišču vrtca, grajski stolp pa pred prvimi vrati zraven porte. Opozorilni znak evakuacije bo glasen pisk piščalke.
PRVI SVETI VEČER
Prvi sveti večer je 24. decembra, mi pa ga bomo praznovali že v ponedeljek, 19. decembra. Tisti dan boste v delih postavile jaslice. Za to so odgovorne predstavnice za ambient (Klara G., Saša in Ines). Naj bo to skupna priprava. Zvečer ob 21.00 se bomo dobili v apartmajih in začeli z blagoslovom. To je stara navada, verjetno slovanska, kjer kličemo blagoslov nad hišo in prebivalce. Vmes se kadi, blagoslavlja, moli, poje. Ko bomo prišli v sobo in če boste v sobi, prosim da vstanete in se ob gesti blagoslova z blagoslovljeno vodo prekrižate in sodelujete pri molitvi. Želimo, da bi bila vsaka deležna tega. Najbolje je, če se nam pridružite pri obhodu celega doma ali pa vsaj v vašem delu.