»Mi delamo zapestnice z vozli, lahko pa tudi s perlicami, lesenimi.« »Jaz bi kar tako z vozli.« »Mi tej zapestnici rečemo rožni venec. Na vsakem vozlu zmolimo eno Zdravo Marijo.« To je bil eden izmed pogovorov, ki se je odvil na stojnici Korus na Stični mladih 2016. Ker je beseda Korus tako nerazumljiva, smo stojnico poimenovali kar: »Takle imamo v kloštru.« Zopet je skupnost bratov in sester, ki smo se izročili Bogu, pričevala skupaj. Tokratni poudarek je bil na molitvi, Božji besedi, zato smo tudi izdelovali desetke rožnih venčkov in mnogo mladih se je ustavilo in z njimi smo vzpostavili pristen stik, kratek klepet. Tudi za fante se je našla priložnost, saj so si lahko izžagali svoj križec, pomagali pri sestavljanju vrat usmiljenja s plastenkami …, petjem … Prostor za vsakega.
Sem orodje Božjega usmiljenja je bil preoblikovan iz citat iz Svetega pisma: Blagor usmiljenim, kajti usmiljenje bodo dosegli (Mt 5, 7). Potrka nam na vest, kako sem lahko jaz usmiljen? Kako udejanjam te besede vsak dan v svoji okolici? Čisto preprosto, z majhnimi koraki, z deli ljubezni, bi rekla sv. mati Terezija iz Kalkute. In še nekaj, še več: naš Oče je usmiljenje samo, pri njem se naučimo in naužijemo tega. Torej, ko se pustimo objeti usmiljenemu Očetu, lahko postanemo dar za drugega. Nekaj od tega je bolj izkustveno izžarevala delavnica, ki jo je pripravila ekipa Wojtyła izziva, ko so udeleženci lahko na otokih usmiljenja preko različnih podob (žive ovce, lycra tube, slackline, iskanja zaklada, pomoči drugemu, …) prihajali do temeljne vsebine, da lahko preko zakramentov prepoznavamo, kdo je Bog in s tem postajamo, to kar smo poklicani. Prav slednje se je odvijalo tudi v delavnici, v okviru Centra za duhovne poklice Maribor. Ko tvegaš in predaš Bogu svoje življenje, se zgodi čudež, čudež izpolnjenosti.
Smo Božje orodje, tudi mladi, ki so s svojim zanimanjem, navdušenjem kazali, da je Stična praznik vere, veselja in srečanja. In tam vstopi Bog in nagovori. Bil je prostor mnogih srečanj in pričevanj, ki so govorila, da je Gospod velik in usmiljen in nas s svojimi nitmi priteguje k sebi. In nenazadnje smo se srečali pri največjem daru, daru evharistije, zahvale, ki jo je letos daroval mariborski nadškof Alojzij Cvikl. Ob jubilejni Stični mladih, tokrat že 35., se nam je pridružil tudi predsednik države Borut Pahor in je v dar poklonil slovensko zastavo.
»Usmiljenje ni »dobrotništvo«, niti zgolj čustvenost. Gre za preverjanje pristnosti, da smo Jezusovi učenci, naše verodostojnosti, da smo kristjani v današnjem svetu.« (Iz poslanice papeža Frančiška za 31. svetovni dan mladih). Po takem dogodku je to lažje, ker imam občutek da smo povezani v verigo usmiljenja in pomoči in mi da vedeti, da nisem sama. Pogumno na tej poti.