Lahko so vrtna, hišna, hlevska, vrata stanovanja, palače, cerkve, sobe, terase, dvigala, hladilnika, omare, trezorja, tabernaklja … Navadno so lesena, kovinska, steklena, izrezljana, čisto preprosta ali pa ulita iz brona in okrašena. Kljub temu, da so zelo različna, pa so še vedno vrata. In kot taka omogočajo prehod, vstop v nekaj novega ali dostop do nečesa. Način, kako se jim približujemo ali vstopamo skoznje, veliko pove o človeku. Prav tako veliko pove o človeku način reagiranja, ko se le-ta znajde pred zaprtimi vrati. Slednje sem doživela pred tedni, ko sem se sprehajala po vrtu in prešla iz enega dela v drugega. Vrtna vrata so bila odprta in še na misel mi ni prislo, da bi bilo lahko pozno popoldne kako drugače. Ko sem se čez nekaj časa vračala, sem presenečena obstala. Prehoda ni bilo več. Nesmiselno bi bilo poskušati vstopati na silo, saj so vrata močna. Zunaj nisem želela ostati, saj se je že temnilo. Poiskala sem druga vrata, ki pa na zunanji strani nimajo kljuke in ne ključavnice. S pozornim opazovanjem sem odkrila zvonec, ki je priklical vratarja. Z nasmehom je odprl vrata in zadrega je minila.
Letos so še posebej aktualna ‘sveta vrata – vrata usmiljenja’ – tako v Rimu, kot v cerkvah po vsem svetu. Dopolnjujejo jih vrata dejavne ljubezni, kot jih je poimenoval sveti oče, ko jih je odprl na postaji Termini v Rimu. So povabilo, da sprejmemo Božjo nežnost, odpuščanje in zaupanje, da nobena, še tako zahtevna situacija, ni nikoli dokončna Bog sam ponuja odprta vrata in zanj nobena človeška situacija ni tako zahtevna, da ne bi mogel odpreti poti naprej.
Še bolj sveta so vrata človekovega srca. Tudi skoznja vstopamo z občutkom, s spoštovanjem in nežnostjo. Stojimo namreč pred skrivnostjo – pred človekom, ki nosi v svoji enkratnosti neizmerno bogastvo, ki me po eni strani bogati, po drugi pa izzove moje razmišljanje, moja stališča, moje odnose. Nelagodno je, če se znajdem pred zaprtimi vrati srca drugega človeka in prav tako, če ne odprem svojega srca drugemu, ki želi vstopiti. To sicer prinaša tveganje, prinaša pa tudi Življenje.